اگر مي خواهيد خوشبخت باشيد , زندگي را به يك هدف گره بزنيد نه به آدمها و اشيا

مقدمه ای بر اینترنت

اینترنت(Internet) بزرگترین سیستمی است که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌ است. ریشه این شبکه عظیم جهانی به دهه 1960 بر می گردد،که سازمان‌های نظامی ایالات متّحده آمریکا برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی روی آن سرمایه گذاری نمودند. و از اواسط دهه 1990، اینترنت به صورت یک شبکه همگانی در آمد. اینترنت در برگیرنده منابع اطلاعاتی و خدمات گسترده ای است .بسیاری از رسانه‌های ارتباطی سنتی مانند تلفن ، تلویزیون ،روزنامه نیز به صورت اینترنتی موجود هستند. اینترنت اشکال جدیدی از تعامل بین انسان ها را از طریق پیام‌ رسانی فوری، تالار گفتگو و شبکه‌های اجتماعی بوجود آورده‌ است. در اینترنت هیچ نظارت مرکزی چه بر امور فنّی و چه بر سیاست های دسترسی و استفاده وجود ندارد.

تعریف اینترنت

اينترنت نام شبکه اي است که در آن ميليونها کامپيوتر از سراسر جهان به هم متصل شده اند. اين کامپيوترها يا متعلق به شرکت هاي بزرگ مي باشند که تنها برنامه نويسان قادربه ارتباط با آنها هستند يا از جمله کامپيوترهايي هستند که بصورت خانگی مورد استفاده قرار مي گيرند.

به فرایند اتصال و ارسال و دریافت اطلاعات از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر توسط مکانیزم و سیستم مخصوص آن، اینترنت گفته می شود. اینترنت، انتقال اطلاعات با اصطلاح داده (دیتا) توسط مکانیزم دیجیتال یا همان مکانیزم 0 و 1 می باشد

تعریف سرور

محتویات وب سایت ها عموما بر روی کامپیوتری به نام سرور قرار دارد و مجموعه ای از سرورها، شبکه جهانی وب را تشکیل می دهند. هر سرور می تواند یک یا تعداد بیشتری از سایت ها را درون خود جای دهد.


همانند دنیای واقعی که هر انسانی برای خود یک نام منحصر بفردی دارد، در دنیای مجازی یا اینترنت برای آنکه هر سرور از سرورهای دیگر متمایز شود و نیز هر وب سایت برای آنکه از وب سایت های دیگر متمایز شود، توسط یک شماره شناسایی منحصر بفرد یا IP مشخصی می شود.

همانند کامپیوتر های خانگی، سرور نیز نوعی کامپیوتر است ولی با امکانات نرم افزاری و سخت افزاری خاص! این کامپیوتر همیشه باید روشن و به اینترنت متصل باشد تا سایت هایی که بر روی آن قرار می گیرند بصورت 24 ساعته قابل دسترس باشند.

سرور در مرکز داده (data center) نگهداری می شود. به دلیل هزینه های بسیار بالای نگهداری و اجاره ی ماهانه ی سرور، عموما اشخاص عادی قادر به اجاره ی سرور نیستند و در عوض با پرداخت هزینه های بسیار کمتر، از خدمات و سرورهای شرکت های بزرگ میزبانی وب بصورت اشتراکی استفاده می کنند.

سرور باید توسط گروه خبره ، مدیریت و پیکربندی شود تا سایت هایی که روی سرور قرار دارند، از لحاظ امنیتی و کیفیتی محتمل خسارت نشوند.

برچسب ها: اینترنت
نظرات کاربران
نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
نظر شما :
دپارتمان های تیم مشاورین جهان آرا

Push 2 Check